sobota, 14 stycznia 2023

Podstawka do łuku ogniowego z dwóch związanych patyków.


Interesując się sztuką przetrwania z epoki kamienia działajmy konsekwentnie. Poznajmy metody jakie towarzyszyły naszym przodkom od początku do końca. Skoro bawimy się łukiem ogniowym, to zróbmy cały zestaw z tego co znajdziemy w lesie - świder, podstawkę, docisk, rozpałkę i linkę. Mało tego, konsekwencja działania to nie tylko użyte materiały, ale też narzędzia. Nie stalowy nóż, a krzemienny odłupek. 

Pracując jednak krzemiennymi narzędziami szybko spostrzeżemy, że wykonanie nacięcia w drewnie nie jest wcale takie łatwe. Co zatem zrobić, aby przy uzyskać ogień łukiem ogniowym przy minimalnej pracy krzemieniem (nożem). Jednym ze sposobów jest zastosowanie podstawki z dwóch związanych ze sobą patyków. Pył z tarcia zbiera się pomiędzy patykami. Eliminuje to całkowicie konieczność robienia wycięcia. Jak widać też na zdjęciach każde kolejne nowe gniazdo jest przesunięte od poprzedniego tak, aby go przecinało. To powoduje, że pył z tarcia zbiera się w dwóch, a nie jednym miejscu - w starym gnieździe oraz od od strony przesunięcia. Nie ma to większego znaczenia. Żar tworzy się zwykle tam, gdzie więcej się go zbierze. 

Do wykonania podstawki z dwóch patyków i świdra nie potrzebujemy w zasadzie żadnego ostrego narzędzia, nawet krzemienia. Patyki są na tyle cienkie, że bez trudu je złamiemy w rekach. Końce świdra obrabiamy poprzez ścieranie na kamieniu.

1 komentarz: