czwartek, 19 października 2017

Bannock tradycyjny


Bannock to słowo pochodzenia celtyckiego i oznacza ono po prostu chleb. Pierwotnie były to okrągłe płaskie placki wypiekane z mąki owsianej lub jęczmiennej. Pieczone były na kamieniu, metalowej blasze lub patelni. W Szkocji jeszcze do XIX wieku bannok był wypiekany bezpośrednio na ogniu na dużym, okrągłym i płaskim kawałku piaskowca. Współcześnie bannoki wypiekane są z użyciem różnych rodzajów mąk oraz dodatków spulchniających i smakowych. W wersji tradycyjnej bannock zrobiono z samej mąki i wody (plus sól do smaku), tak jak ciasto na podpłomyki lub z zakwasem (jak do chleba). Do spulchnienia ciasta obecnie dodaje się proszku do pieczenia, sody lub drożdży. Z innych dodatków w przepisach często jest też mleko, tłuszcz, cukier lub sól, suszone owoce, ziarna, cynamon itd. Niektóre tego typu słodkie wypieki przypominają bardziej ciasta, niż chleb.

Zależało na poznaniu smaku tradycyjnego bannocka, z grubo zmielonej mąki owsianej, bo taką miałem do dyspozycji. Do smaku dodałem odrobinę soli, a do spulchnienia ciasta użyłem sody. Ciasta zrobiłem więcej, na dwa bannocki. Jednego upiekłem na rozgrzanym kamieniu, a drugiego w aluminiowym talerzu przy ognisku.

Chlebki wyszły bardzo smaczne i pożywne.



3 komentarze:

  1. Ostatnio zniechęca mnie skład chleba jaki oferują sklepy... coraz częściej robie takie placki. Są pozywniejsze i lepsze w smaku. Dobrze jest dodac jakis suszonych warzyw czy grzybów. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. czyż to nie "babcine" proziaki? bardzo szybkie do zrobienia a najsmaczniejsze z "żywego" ognia. robię często ale nigdy nie piekłam na ognisku!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wilson bez bannock'a jako sokół bez łocka!

    Fajnie, oba smaczne, ale któryś nie był przypadkiem "lepsiejszy" ???
    Dla mnie, jak jest porównanie to i ocena. A tu arbiter W ogłosił remis? Pies

    OdpowiedzUsuń