poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Szałas pięcioosobowy z gałęzi i folii


Wygląd i plan budowy szałasu zmieniał się kilkukrotnie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na dach w kształcie kopuły. Budowa schronienia z wykorzystaniem naturalnych materiałów i bezbarwnej folii zajęła nam cały dzień. Szałas powstał na planie okręgu, w który wpisany był pięciokąt utworzony przez pięć posłań. Tylu było uczestników. Ściany to wbite w ziemię słupki uzupełnione wyplotłem z giętkich gałęzi brzozy i sosny. Dach w kształcie kopuły tworzy plandeka naciągnięta na powiązaną konstrukcję zrobioną z cienkich, brzozowych tyczek. Dodatkowo dolne tyczki przewiązane są sznurkiem jutowym. Na środku wycięty jest otwór w folii, przez który uchodzi dym. W razie potrzeby można go zasłaniać fragmentem materiału. Drzwi zrobione posplatanych gałęzi.

Szałas jest przestronny, ma ponad 3 m wysokości. Wynikało to między innymi z tego, że gorące powietrze unoszące się z ogniska może stopić folię. Jest w nim widno, to duża zaleta. W czasie niepogody można w nim bez problemu prowadzić zajęcia. Kolejna sprawa, to jest w nim sucho. Współczesne tworzywa są bezkonkurencyjne jeśli weżniemy pod uwagę wodoszczelność. Dół zrobiony z naturalnych materiałów zapewnia wentylację. Szałas jest postawiony miejscu zacienionym przez drzewa. Uniknęliśmy efektu szklarni.

Przy ścianach zrobione są wygodne posłania. Z tyłu przy ścianie zgromadzony jest opał. To ogranicza też przeciągi. Pośrodku szałasu wyznaczone jest miejsce na ognisko. W nocy trzymane są warty aby ognisko nie zagasło.
Jestem zdania, że uczestnicy naszych szkoleń mają nazbyt komfortowe warunki :)

Etapy budowy widoczne na kolejnych zdjęciach.














4 komentarze:

  1. Dzień dobry,
    Zainteresował mnie blog i warsztaty w lesie. Chciałam napisać emaila w sekcji kontakt, ale tam jest informacja, że trzeba zrobić "upgrejt" capcha (reCAPTCHA V1 is shut down - direct site owners to g.co/recaptcha/upgrate). Ponieważ nie jest zrobiony, nie widzę kodu, który należy wprowadzić, żeby wysłać maila. System nie pozwala wysłać maila. Proszę to naprawić, jeśli konieczne- dysponuję screenem ze strony.
    Zosia Mróz

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry W sprawie warsztatów proszę pisać do Katarzyny na adres: podkomorzyna@gmail.com Więcej informacji o warsztatach znajdzie Pani na fb strona Szkoła Rzemiosła Survivalowego Pozdrawiam Artur

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak sobie myślę że po tylu latach bytowania w lesie musisz znać jakiś sposób na komary... Warto było by się podzielić jeśli tak pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja znam dobry patent. Pije się Perełkę, komary wysysając krew "nabąbią się", teraz trzeba je tylko skłócić ze sobą, a same się pozabijają wzajemnie!
    Na skłócenie komarów mam niezawodne zaklęcie, ale kosztuje ono skrzynkę Perełki. Inwestycja szybko się zwraca, bo możesz przecież zaklęcie odsprzedać i jesteś "do przodu" parę skrzynek. Ważne aby nie poprzestawiać wyrazów. Nie można zapisywać, trzeba zapamiętać. Zapisane przestaje działać! Pies

    OdpowiedzUsuń