środa, 24 czerwca 2020

Tradycyjna ormiańska zupa z liści ślazu


Ślaz zaniedbany to archeofit, który pojawił się na naszych ziemiach w neolicie. Pospolita roślina występująca w miejscach ruderalnych. Wykazuje właściwości lecznicze oraz jest jadalna. Liście ślazu, bogate w witaminy i minerały, są śluzowate i mają łagodny smak. Można z nich robić chipsy, dodawać do sosów i sałatek. Najczęstszym jednak zastosowaniem kulinarnym tej rośliny jest zupa.

Tradycyjna ormiańska zupa z liści ślazu
W garnku przygotuj bulion warzywny. Liście ślazu umyj i oczyść z łodyg, można je trochę posiekać. Zeszklij cebulę na oleju. Dodaj do wywaru cebulę, liście ślazu i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj aż wszystkie składniki zmiękną. Dodaj kilka ząbków posiekanego czosnku, ugotowane jajko, sól i przyprawy. Na koniec zabiel śmietaną.

Główny składnik tej zupy, czyli liście ślazu, zebrałem przed swoim domem.


To nie jedyne dzikie rośliny jadalne, które rosną na trawniku. Jest tu duża różnorodność. Warunek - ograniczymy koszenie, pozwalamy rosnąć. Wtedy trawnik przed domem stanie się ogrodem pełnym jadalnych roślin. Po ostatnich deszczach na trawniku wyrosły też grzyby - twardzioszki i purchawki. Co dziś jesz na obiad?  To, co uratowałem przed kosiarką ;)

3 komentarze:

  1. moje dzikie zupy ratuje zawsze kostka rosołowa

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow! Takiego połączenia to się nie spodziewałem! Słyszałem wcześniej o tej roślinie, ale nie miałem okazji nigdy jej spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taa, kwietne łąki które promuje Łukasz Łuczaj, to jest TO!
    Zieleniak przed domem i jeszcze upierdliwych kosiarek nie słychać.
    Jak nic "lobby kosiarkowe" psuje nam jadłospis :-) Pies

    OdpowiedzUsuń