czwartek, 11 października 2012

Kolacja


Wybrałem się niedawno na grzyby do lasu w którym jeszcze nigdy nie byłem. Nazbierałem dość dużo, różnych gatunków. Do mojego koszyka trafił między innymi bielaczek owczy, boczniak rowkowanotrzonowy i piaskowiec modrzak, którego miąższ przebarwia się na piękny niebieski kolor. Prawie cały dzień upłynął na poznawaniu nowych terenów. Do domu wróciłem późno, zmęczony i głodny. Na kolację ugotowałem sobie zupę. Przepis jest bardzo prosty, uniwersalny, a co najważniejsze potrawa jest smaczna, energetyczna i rozgrzewająca.

Część grzybów, które znalazłem drobno pokroiłem i wrzuciłem do gara z wodą. Pokrojony piaskowiec wyglądał naprawdę egzotycznie, atramentowy akcent w zupie bardzo mi się podobał. Na zapłociu za stodołą, jak się to u mnie mówi, nazbierałem pokrzywy, komosy i barszczu. Zieleniny nigdy za wiele. Drobno posiekałem i dodałem do gotujących się grzybów. Dodałem również trochę swojskiej kiełbasy. Gotowałem kilka minut aż składniki zupy zmiękły. Następnie do tego wszystkiego dorzuciłem tani makaron z supermarketu, kilka minut gotowania. Makaron ugotowany razem z pozostałymi składnikami zupy, a nie oddzielnie dodatkowo zagęszcza potrawę wypłukana skrobią. Nie trzeba dodatkowego naczynia na jego ugotowanie i opłukanie. Na koniec dodałem tajskiej, ostrej pasty do zup.
To dziwne, za każdym razem składniki są nieco inne, a mi zawsze smakuje ta zupa.

4 komentarze:

  1. Właśnie ostatnio zastanawialiśmy się w kilka osób co to jest to niebieskie i faktycznie to grzyb.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze w sezonie, wędrując przez las (turystycznie, szlakiem) zbieram sobie przydrożne grzyby do reklamówki. jak się nazbiera odpowiednia ilość, stop.
    Jest żarełko na obiad/kolację z tym co tam mam aktualnie w plecaku.
    Przeczytałem komentarz Soohy'ego.
    Taki kolorek (niebieski) dają 2 znane mi grzyby: borowik ceglastopory i piaskowiec modraszek, dość pospolite (zależy gdzie) i znane grzyby. Pies

    OdpowiedzUsuń
  4. Palnąłem gafę !!!

    Piaskowiec modrzak (Gyroporus cyanescens), a nie to co palnąłem "z głowy".
    Ponadto literatura podaje* : borowik ponury i borowik omglony. Barwią się na niebiesko ("silnie siniejące").
    *Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik
    Często z niego korzystam, bo każdy opisywany grzyb ma FOTOGRAFIĘ !
    Ten "modraszek", to motyl :-) np: modraszek ikar (mózg mi się "lasuje"?)
    Pies

    OdpowiedzUsuń