wtorek, 19 kwietnia 2022

Placuszki z pokrzywy z dodatkiem papryki, cebuli lub ziaren

 
Nie wszystkim smakują placuszki z samej pokrzywy. W takim przypadku można dodać różne dodatki polepszające. Siemię lniane mielone, niemielone, ziarna dyni, słonecznika, sezamu, przyprawy a przede wszystkim warzywa i dzikie rośliny jadalne. Dodanie jajek spowoduje, że zużyjemy mniej mąki, ciasto będzie bardziej kleiste, a same placuszki bardziej kruche. Z warzyw najczęściej do pokrzyw dodaję drobno pokrojoną cebulę lub paprykę. Cebula wprawdzie znacznie tańsza, ale co papryka, to papryka ;)


Pokrzywa coraz dorodniejsza i zbiór łatwiejszy. 



Zerwać kilka garści świeżej pokrzywy. Przebrać, w razie potrzeby opłukać i odsączyć. Drobno pokroić. Dodać drobno pokrojoną paprykę lub cebulę. 


Sól i pieprz do smaku. Dodać jajko, mąki jak najmniej, tylko tyle, aby dało się formować placuszki, mieszamy. Dodajemy wodę i łączymy wszystkie składniki. Ciasto kładziemy na rozgrzany olej i smażymy na rumiano. 


W roku ubiegłym na warsztatach z dzikiej kuchni na festiwalu permakultury przygotowałem bezglutenowe placuszki z pokrzywy. Mąkę pszenną zastąpiłem mąką z korzeni wiesiołka. Placuszki były bardziej kruche po usmażeniu, słodkie i bardzo smaczne. W zimie zrobiłem placuszki z pokrzywowo -ziemniaczane. Co jakiś czas wymyślam nową formułę dla pokrzywowych placków ;)

5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawa propozycja, papryka taka jest bardziej świąteczna (wielkanocna ) chociaż mój żołądek nie lubi ale na pewno to jest pyszne. A te jasne kawałki obok to z czego one są? Bardzom ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pierwszym, na stole obok tych placuszków pokrzywowych z nasionami, nad czym się właśnie pochylasz, wygląda pysznie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Aaaaaaaaaaa :) To kwiaty bzu w cieście naleśnikowym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Placki ziemniaczane z pokrzywą/ziołami wszelakimi (receptury ad hoc) robię sobie jak przyjdzie smak lub trzeba zagospodarować nadwyżkę dobra. Sama pokrzywa smakowo nie jest zła, ale w bardziej wyrazistym towarzystwie placki zyskują smakowo. Ta papryka ładnie kontrastuje z zieleniną, coś dla estetów.
    Ja to świnia jestem, duuużo i smacznie (optyką nikt się jeszcze nie najadł). Bogactwo minerałów i witamin w urtica dioica, nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na zdrowie. Warto więc paść wszystkich w koło pokrzywą, tym darmowym zdrowym zielem, szczególnie zaś anemików (Fe).

    OdpowiedzUsuń