piątek, 5 kwietnia 2013

Zrób sobie krzesiwo - z ostrza łamanego


Zapewne wiele osób chciałoby mieć stalowe krzesiwo, nie koniecznie o tradycyjnych kształtach, ale ma być funkcjonale i przede wszystkim tanie. Takie krzesiwo możemy zrobić sami, za niewielkie pieniądze, jednym ze sposobów jest wykorzystanie łamanych ostrzy z noży do tapet. Ostrza wykonane są ze stali węglowej, dość wysoko zahartowanej i świetnie nadają się do krzesania iskier.

W zasadzie już samego ostrze można użyć tak jak krzesiwo, mocno ścisnąć palcami i grzbietem, podobnie jak zwykłym nożem, uderzać o krawędź krzemienia. Trzeba uważać na palce, ostrze jest bardzo ostre i łatwo o rozcięcie, bezpiecznej będzie, jeśli wcześniej przytępimy przez ścieranie ostrze na kamieniu. Następnej modyfikacji można zrobić oklejając wzdłuż ostry brzeg ostrza taśmą klejącą, ułatwia to trzymanie i zabezpiecza przed rozcięciem nasze palce.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak osadzenie ostrza w oprawie np. z tworzywa, drewna, kory lub poroża. Ostrze jest unieruchomienie, wygodnie i bezpiecznie trzymamy w palcach. Wystarczy ostrze ostrą stroną wbić w kawałek gałązki z miękkiego drewna i już mamy krzesiwo.


Ostrza są dość cienkie i krzesiwa z osadzonych pojedynczych ostrzy szybko niszczą krzemień, dużo lepszym rozwiązaniem jest sklejenie kilku ostrzy w jednej oprawie. Mam takie krzesiwo zrobione z 5 ostrzy i działa doskonale, wcale gorzej niż podobne ze sklepu kupione za dużo większe pieniądze a satysfakcja, że zrobiłem to sam nieporównywalnie większa.

Podobnych rozwiązań jest dużo więcej, w kolejnym wpisie zaprezentuję inne możliwości zrobienia własnoręcznie taniego krzesiwa.
1 komentarz:

  1. Sprawdziłem patent, działa.
    Fajny ten blog, trafiłem przypadkiem ale będę tu regularnie zaglądać.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń