środa, 12 czerwca 2013

Ręczny świder ogniowy - łopianKolejna roślina, która bardzo dobrze nadaje się na świder ręczy to łopian.  W Polsce występują cztery gatunki: łopian większy (Arctium lappa), łopian mniejszy (Arctium minus), łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum) i łopian gajowy (Arctium nemorosum), wszystkie mają podobne zastosowanie. Łopian sp. jest gatunkiem rodzimym, pospolicie występującym na terenie całego kraju. Roślina ruderalna, rośnie na dobrych glebach, przydroża, zarośla, olszyny, brzegi wód, zręby, skraje lasów. Najbardziej okazały jest łopian większy, wyrasta nawet do 2 m tworząc mocną i silnie rozgałęzioną łodygę, pozostałe gatunki osiągają mniejsze rozmiary.Od początku zimy do lata wyszukujemy uschniętych, zdrewniałych łodyg, jak najbardziej prostych i długich. Orientacyjne wymiary moich świdrów z łopianu to ok. 8 mm średnicy i  30 cm długości, są najkrótszymi jakie używam. Czasami jest problem ze znalezieniem prostej łodygi łopianu o wystarczającej długości, w takim wypadku można zastosować świder z przegubem. Zwykle materiałem na podstawkę jest świerk, rzadziej sosna czy klon.
4 komentarze:

 1. "Zwykle materiałem na podstawkę jest świerk, rzadziej sosna czy klon."

  Zapomniałeś o drewnie z lipy, które jest uniwersalne do wszelkich technik rozniecania ognia tarciem a miękka sosna o szerokich słojach nadaje się wyśmienicie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zapomniałem, ja lipy nie stosuję. W terenie szybciej znajdę sosnę lub świerk niż lipę. Poza tym drewno lipy szybko kruszeje i w lesie ciężko o dobry materiał, co innego gdy mamy sezonowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co kraj to obyczaj. Na reconie piszesz co innego: "Mój ulubiony zestaw: świder - konyza (przymioto kanadyjskie), podkładka - lipa."
  Nie sądzę aby szybko kruszało bo mam 10 letnie kawałki deszczułek, które nadają się wyśmienicie. Sezonowane czy nie, nie ma to znaczenia!

  OdpowiedzUsuń