sobota, 3 sierpnia 2013

Ogień mnie jara


Ogień mnie jara, kiedyś, dziś i pewnie za 30 lat będzie tak samo, to zainteresowanie wcale nie
słabnie. Ogniem zajmuję się od dawna i ciągle mnie to bawi, widać to po tym, co robię i piszę. Ogień jest najważniejszy, to podstawa bytu, tak jak kilka tysięcy lat temu tak i obecnie, rzecz ponadczasowa.

Dzień słoneczny, gorący, by odrobinę się schłodzić kupiłem loda, nawet smaczny tyle, że bardzo mały. Nauka wymaga poświęceń, kupiłem więc jeszcze jednego, większego, co sobie będę żałował :)

Normalny człowiek nic niezwykłego w takim lodzie nie zobaczy, ale że ja jestem świrem i mam obsesję w temacie ognia od razu dostrzegłem ukryte możliwości - oczywiście związane z uzyskania ognia.

Firma produkuje lody w plastikowych opakowaniach, w których wieczko ma paraboliczny kształt. Wystarczy nalać do wieczka wody i soczewka gotowa. Przetestowałem dwie wielkości pokrywek, obie działają bardzo dobrze, kilka sekund w jednym punkcie przytrzymałem i był żar. Użyłem spreparowanego hubiaka, podobne hubki też powinny się sprawdzić. Bardzo prosty i szybki sposób na otrzymanie żaru.

To taki mój pomysł na zabawę dla dzieciaków w słoneczny dzień, tych małych i tych większych :)
7 komentarzy:

 1. Dziś to już mnie totalnie "powaliłeś na ziemię"
  suuuper!! :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to się nazywa pomysłowość! Trzeba jednak nawet taki plastik czasem poszanować, bo w sytuacji kryzysowej taka butelka, gdzieś niekulturalnie wyrzucona w lesie się przyda :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. No rewelacja ! Będę pamiętał o tym patencie..wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. E.. tam, żadna rewelacja, zwykła soczewka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale dostrzeżona w niezwykłym sprzęcie, przynajmniej ja nie spotkałam się z kupowaniem loda w celu rozpalenia ognia ;) Bardzo ciekawy i prosty pomysł :) Nie wszystkim dzieciom bym go jednak poleciła ;) (mój kuzyn, jak był w podstawówce, spalił kawał spółdzielczego pola obsianego pszenicą, bawiąc się na jego skraju w prażenie ziaren pod lupką :P)

   Usuń