wtorek, 21 stycznia 2014

Pęczak po starosłowiańsku


Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nie było Biedronki, Lidla, Kauflanda ani innego supermarketu
spożywczego na osiedlu, ludzie mieli wielki szacunek do jedzenia, bo żywność trzeba było zdobyć. Teraz, im łatwiejszy dostęp do żywności, tym więcej jej ląduje na śmietniku, nawet 50% żywności w ten sposób jest marnowane, a przodują pod tym względem społeczeństwa  najbardziej ''rozwinięte''.

Dziś danie, którego część składników musimy zebrać sami w lesie, gdyż nie wszystko kupimy w pobliskim zieleniaku, na całe szczęcie. Składniki podstawowe są mało wyszukane, kasza jęczmienna pęczak, suszone podgrzybki lub prawdziwki (w sezonie również
świeże), bukiew, sól. Na przednówku dodajemy zieleninę, świeżą pokrzywę, podagrycznik lub czosnek niedźwiedzi. To wersja postna, w wersji bogatszej można dodać mięsiwo.
Suszone grzyby, najlepiej własnoręcznie zebrane, kruszymy na mniejsze kawałki i zalewamy w garnku wodą. Gdy zmiękną dodajemy kaszę i gotujemy na sypko. Pod koniec dodajemy witaminki, czyli posiekaną zieleninę i bukiew.

Gdy potrudzimy się ze zdobyciem składników i przygotowaniem strawy wówczas docenimy wartość pożywienia.

4 komentarze:

 1. Witaj, muszę koniecznie to wypróbować. Kaszę pęczak gotuję często ale wyłącznie dla psów. A mogę ugotować wspólny obiad :) Psom się okrasi po psiemu a dla mnie - grzybki suszone mam i zbyt rzadko je używam. Bukwi u nas nie ma ale chyba można dodać inne zmielone orzechy. Zastanawiam się czy można użyć jako zieleniny pojawiającą się po ociepleniu gwiazdnicę?
  To dobry pomysł - taki pożywny garnek ugotować wcześniej a potem można zająć się np rąbaniem drewna. Po lesie teraz trochę trudno chodzić, bo się uwzięli i naokoło domu trwa wycinka drzew. Dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj.
  Polecam, spróbuj samej kaszy z grzybkami, też dobre. Bukiew nie jest niezbędnym dodatkiem, można ją zastąpić orzechami czy innym tłuszczem. Gwiazdnica jak najbardziej się nadaje, nie trzeba ja nawet gotować, wystarczy drobno posiekać i dodać do kaszy. Kasza jest sycąca i pożywna. Jak wytną drzewa to zmieni się trochę szata roślinna, pojawią się nowe gatunki roślin i grzybów. Czasami jest to z korzyścią dla nas.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prażycie bukiew przed spożyciem?

  OdpowiedzUsuń