czwartek, 20 sierpnia 2020

Rdza i płatki kosmetyczne - ogień z rolowania


Wariant techniki Rudiger roll, w której użyłem bawełny i rdzy. Bawełniane płatki kosmetyczne rozwarstwiłem i ułożyłem, tak by na siebie częściowo zachodziły. 

 

Rdzę zeskrobałem z rury wydechowej starego ciągnika Ursus C360. Poprószyłem rdzą płatki i zwinąłem w cygaro. Wstępnie w dłoniach, później między dwoma kawałkami drewna do uzyskania zwięzłej struktury. Ułożyłem zwiniętą bawełnę na desce i przeciągałem fragmentem drewnianej belki lekko dociskając. 

 

Gdy płatki bawełny zostały mocno ściśnięte zwiększyłem szybkość i docisk. Po niecałej minucie rolowania z cygara zaczął wydzielać się dym. 

 

Rdza w połączeniu z bawełną działa bardzo dobrze. Dysponując tymi materiałami w sposób łatwy i szybki techniką rolowania można uzyskać ogień.

7 komentarzy:

 1. Witam, techniki rolowania JESZCZE nie próbowałem. A widzę że bardzo "prosty" i ciekawy sposób na uzyskanie ognia. Pozdrawia Marcin

  OdpowiedzUsuń
 2. Foarte interesant ,chiar nu am stiut.Salutrari.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak trzymać. Prawie w ogóle w polskim internecie nie ma takich danych o tej technice.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak trzymać. Prawie nie ma w ogóle tego tematu na polskim internecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. "(...)sposób łatwy i szybki techniką rolowania można uzyskać ogień."
  Taa. Jak się jest Magiem Ognia z gildii Magii i Czarodziejstwa Bushcraftu pod prefekturą Mistrza Wilsona to może i łatwe to i szybkie :) Próbowałem. Jeszcze mnie ramiona bolą jak se o tym przypomnę. Ale polecam wszystkim własne ćwiczenia. Zwłaszcza z nadmanganianem. Bywa wybuchowo.

  p.s. Katamaran WYPAS :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojtam ojtam ;) Szybki i łatwy w porównaniu do np. łuku ogniowego czy świdra. Bywa wybuchowo dlatego wolę rdzę, więcej spokoju ;) Dziękuję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy mogę prosić o wiadomość w sprawie kuksy na e mail? edytamikus@gmail.com. Są przepiękne, chciałabym zakupić jeśli jest możliwość:) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń