Chcesz krzesać ogień krzesiwem tradycyjnym, a nie masz krzemienia? To żaden problem. W otaczającym nas współczesnym środowisku znajdziemy nie jeden materiał, który posłuży za krzesak. Takim pospolitym materiałem jest porcelana (porcelit). Twardość zwykłej porcelany w skali Mohsa wynosi około 7, korundu 9, gresu 8, betonu 6-7. To mniej więcej tyle co krzemienia 5,5-7.
Jak widać na zdjęciu poniżej materiałów, które mogą posłużyć nam za krzesak jest dużo. Jasne, nie wyglądają może tak fajnie jest naturalny krzemień, ale działają. Gorzej co prawda z powodu ziarnistej budowy i kruchości materiału. Iskier powstaje mniej, posługiwanie się krzesiwem wymaga też większej uwagi niż przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów na krzesaki.
Krzesałem iskry z użyciem materiałów wykonanych z porcelany, porcelity, betonu, gresu, korundu i różnego rodzaju kamieni syntetycznych oraz tarcz do cięcia/szlifowania. Krzesak z kawałka talerza w kwiatki, no i co z tego? To ma działać, a nie koniecznie wyglądać.
Wszelkie krzesiwa itp, to nie moja bajka. Ale wiedza nie kłuje w D... .
OdpowiedzUsuńWięc warto mieć "z tyłu głowy" co mi tą D uratuje, gdy zawiedzie potrójne zabezpieczenie w źródła ognia.
W moim przypadku, to nigdy nie miało miejsca i jeśli normalnie się pakuję, to mam je rozlokowane w różnych miejscach a 1 zawsze przy sobie.
Życie jednak pisze różne scenariusze i przynajmniej teoretycznie warto wiedzieć jaki materiał jest lepszy od drugiego, a najlepiej przetrenować w praktyce.
Zdawałoby się, że sztucznych materiałów nie ma w lesie :-) ale tylko zdawało. Bo w praktyce, rolnicy różny materiał wywożą do LASU. Pominę podpisane z imienia i nazwiska zeszyty szkolne ich dzieci! Leśne śmietniska oraz porzucone różne pojedyncze przedmioty są w całej Polsce. To przykre, że mamy takich BURAKÓW jako współobywateli i tak bezmyślnie zaśmiecaną przyrodę (bo nie tylko las).
Można więc w razie potrzeby "pożulować" w lesie. Ale nie tylko w krzakach, bo większe zagłębienia w leśnej drodze są wypełniane gruzem z "dodatkami". Tam też można coś "wyłowić" w razie W. Rzeka ma podobny rezerwuar surowców. Polne drogi były zawsze zasypywane "wszystkim" więc są równie dobrym miejscem do poszukiwań. Nieużytki: tam to już może być wszystko, łącznie z "UFO", jak mawiał mój ŚP przyjaciel :-)
Zasada przy materiałach ceramicznych wszak jest 1. Im twardszy materiał cierny tym lepiej. Cytowany "beton" to ja bym sobie odpuścił, ALE jak zawiera krzemień :-) to już nie :-). Przewagę będą miały osoby z wiedzą z zakresu materiałoznawstwa, reszta musi zdobyć wiedzę przez praktykę.
No ale, co znajdziemy w terenie to już kwestia fartu, ja to bym sobie życzył sprawnie działającą zapalniczkę :-)
Pies
Widzę, że kolega dalej w formie. Świetnie. Blog po mimo lat dalej się rozwija i nie traci nic że swojej oryginalności. Tak trzymać.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Kopek
Dziękuję. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję za wpis.
OdpowiedzUsuńTutaj ciekawostka - ostrzałka Fallkniven CC4 - jako iskrownik.
https://www.youtube.com/watch?v=Xz5LI4GbP00&list=LL&index=31
Tutaj - ceramika i ceramika -
https://www.youtube.com/watch?v=Xz5LI4GbP00&list=LL&index=31
Pozdrawiam Darek.