niedziela, 8 kwietnia 2012

Placuszki z pokrzywy

Po długiej zimie nie mogę doczekać się pierwszych wiosennych roślin, z których będę mógł zrobić jakieś smaczne danie. Gdy tylko śnieg stopnieje i zrobi się trochę cieplej wyruszam w teren na zbiór. Młode pędy pokrzywy pojawiają się bardzo wcześnie i są łatwe do znalezienia. Jest wiele przepisów, pokrzywę można przygotowywać na różne sposoby. Dzisiaj podam jeden z nich, podstawowy, najprostszy.
Do naczynia z drobno posiekaną pokrzywą dosypujemy mąkę i dolewamy wody, tyle by po wymieszaniu otrzymać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Pokrzyw powinno być dużo więcej niż mąki, objętościowo ok. 4 razy. Spełnia ona rolę spoiwa, bez niej placuszki rozpadły by się. Kiedyś zrobiłem ciasto z 1 części pokrzyw i 1 części mąki, mimo że długo smażyłem i z wierzchu skorupka była rumiana, w środku były nadal gliniaste i surowe.
Dodajemy do ciasta trochę soli dla smaku, mieszamy. Smażymy na rozgrzanym oleju cienkie placuszki z rumianą, kruchą skorupką i miękkim, zielonym wnętrzem.

W smaku placuszki nie przypominają w ogóle pokrzywy, zupełnie inny, bardziej łagodny. Niektórzy porównują ich smak do paluszków rybnych.

Robię takie placuszki kilka razy w roku i zawsze mi smakują, są smaczne, zdrowe, pożywne.

Na podobnej zasadzie można robić placuszki z praktycznie wszystkich roślin jadalnych. Z jednego lub kilku gatunków, dodając do ciasta liście, pędy, owoce, kłącza itd., zmieniać dodatki (sól, pieprz, cukier, przyprawy, jajko, mleko, proszek do pieczenia, różne rodzaje mąki). Można też nie smażyć tylko upiec podpłomyki robiąc gęstsze ciasto i zagnieść z roślinami. Jest tak dużo roślin jadalnych, tyle sposobów na ich przygotowanie, że każdy coś dla siebie znajdzie smacznego.

4 komentarze:

 1. Pyszne danie, polecam!
  Może to mało terenowe, ale ja czasami dodaję jeszcze jajko- powstaje wówczas coś na wzór ciasta naleśnikowego. Ważne, żeby pokrzywy było znacznie więcej niż ciasta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Danie bardzo smaczne, proste do wykonania. Można zrobić dużo takich placków przy niewielkim nakładzie sił. Danie do przyrządzenia w terenie jak i w domu. Prawdą jest to, że pokrzyw musi być więcej niż mąki z wodą. Robiąc swoje placki liście pokrzywy przed pokrojeniem poddałem blanszowaniu, jednak nie jest to konieczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wilson "Więcej niż mąki", to znaczy wagowo, czy objętościowo? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak napisał NumLock, pokrzyw ma być dużo więcej niż mąki, która spełnia rolę spoiwa, bez mąki placuszki rozpadły by się. Ja dodaję składniki na oko, objętościowo pokrzyw jest ok. 4 razy więcej. Kiedyś zrobiłem ciasto z 1 części mąki i 1 części pokrzyw, placuszki w środku były gliniaste i surowe mimo, że długo je smażyłem na małym ogniu i z wierzchu były rumiane. Edycja posta.

  OdpowiedzUsuń