wtorek, 27 czerwca 2017

Sznurek z traw w łuku ogniowym - małe wyzwania


Oglądam film, jest skręcanie sznurka z traw, łuk ogniowy i efekt finalny- ogień. Wszystko czarno na białym pokazane, że się da. Tak, ale może u nich to inne trawy rosną, jakieś specjalne, wytrzymałe? A może nie..? Sprawdzam sam. Biorę klika traw, skręcam sznurek i sprawdzam wytrzymałość. Rozrywam bez problemu. Nie da rady, nie wytrzyma obciążeń, które występują w łuku. To nie ma prawa się udać. No tak, ale oni to jakoś zrobili, sam widziałem. Widocznie coś robię źle, tylko co? Są tylko dwie możliwości, nieodpowiedni gatunek/ jakość trawy i/lub nieumiejętnie skręcam sznurek?

Sznurek z traw stała się dla mnie małym wyzwaniem. Pomyślałem, że fajnie by było móc sznurkiem z traw rozpalić ogień, z kilku powodów. Trawa to materiał naturalny, bardzo pospolity, rośnie praktycznie wszędzie. Za ściętych kilka garści traw (poza obszarami chronionymi) nikt mi awantury nie zrobi. Trawy są bardziej rozpowszechnione niż gatunki drzew, z których łyka bądź korzeni można zrobić sznurek do łuku. Nie wspominam już o ochronie środowiska. Nauka skręcania wytrzymałych sznurków z traw to kolejny stopień wtajemniczenia w survivalu. Jeśli kiedyś wezmę udział w programie z cyklu nagi instynkt przetrwania, to jestem przygotowany. Ciekawy jestem tylko, z kim będę w parze? :) Albo nie, chcę byś sam, tak będzie najlepiej.

Mam nóż, trawę i suche drewno na łuk ogniowy znajdę z promieniu niespełna 5 metrów. W młodniku wycinam z przewróconej i uschniętej sosny świder i podstawkę. Z gałęzi dębu pozostałej po ścince robię docisk oraz łuk. Trwa jak trawa, nie wiem co to za gatunek, rosła kępka na skraju lasu. Z doświadczenia wiem, że nie każdy jednak gatunek traw nadaje się do zrobienia sznurka do łuku ogniowego. Zanim przystąpimy do skręcania sznurka przeprowadźmy kilka prób wytrzymałościowych, podobnie jak to się robi przy innych naturalnych surowcach. 

Zrywam kilka garści, siadam i skręcam. Skręcanie sznurka z traw niczym nie równi się od innych materiałów. Takie same zasady. Po upływie 10 minut mam już gotowy sznurek.

To, co pierwsze rzuca się w oczy na zdjęciu, to grubość. Jest też dosyć sztywny i nie przylega tak ściśle do powierzchni drewnianego świdra jak sznurki z innych materiałów. To wymusza na nas zastosowanie grubszego świdra z cieńszymi końcami. Grubszy sznurek z traw to wzrost jej wytrzymałości, ale też większa sztywność, która jest w tym przypadku problemem. Musimy osiągnąć kompromis oparty na doświadczeniu. Mi udało się zrobić odpowiedni sznurek za 3 razem.

Zakładam sznurek z traw na łuk, oplątuję świder i do dzieła. Samo uzyskanie żaru niczym specjalnym się nie wyróżnia.
Sznurek z traw może być użyty do łuku ogniowego, Jest to jednak rozwiązanie awaryjne, jednorazowe. Sznurek szybko się przeciera.

Kolejne wyzwanie za mną. A tysiąc innych przed :) 

3 komentarze:

 1. Hurrah! At last I got a blog from where I know how to really get
  helpful data regarding my study and knowledge.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę szkoda że ten komentarz jest w języku angielskim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń