poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Szałas pięcioosobowy z gałęzi i folii


Wygląd i plan budowy szałasu zmieniał się kilkukrotnie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na dach w kształcie kopuły. Budowa schronienia z wykorzystaniem naturalnych materiałów i bezbarwnej folii zajęła nam cały dzień. Szałas powstał na planie okręgu, w który wpisany był pięciokąt utworzony przez pięć posłań. Tylu było uczestników. Ściany to wbite w ziemię słupki uzupełnione wyplotłem z giętkich gałęzi brzozy i sosny. Dach w kształcie kopuły tworzy plandeka naciągnięta na powiązaną konstrukcję zrobioną z cienkich, brzozowych tyczek. Dodatkowo dolne tyczki przewiązane są sznurkiem jutowym. Na środku wycięty jest otwór w folii, przez który uchodzi dym. W razie potrzeby można go zasłaniać fragmentem materiału. Drzwi zrobione posplatanych gałęzi.

Szałas jest przestronny, ma ponad 3 m wysokości. Wynikało to między innymi z tego, że gorące powietrze unoszące się z ogniska może stopić folię. Jest w nim widno, to duża zaleta. W czasie niepogody można w nim bez problemu prowadzić zajęcia. Kolejna sprawa, to jest w nim sucho. Współczesne tworzywa są bezkonkurencyjne jeśli weżniemy pod uwagę wodoszczelność. Dół zrobiony z naturalnych materiałów zapewnia wentylację. Szałas jest postawiony miejscu zacienionym przez drzewa. Uniknęliśmy efektu szklarni.

Przy ścianach zrobione są wygodne posłania. Z tyłu przy ścianie zgromadzony jest opał. To ogranicza też przeciągi. Pośrodku szałasu wyznaczone jest miejsce na ognisko. W nocy trzymane są warty aby ognisko nie zagasło.
Jestem zdania, że uczestnicy naszych szkoleń mają nazbyt komfortowe warunki :)

Etapy budowy widoczne na kolejnych zdjęciach.


3 komentarze:

 1. Dzień dobry,
  Zainteresował mnie blog i warsztaty w lesie. Chciałam napisać emaila w sekcji kontakt, ale tam jest informacja, że trzeba zrobić "upgrejt" capcha (reCAPTCHA V1 is shut down - direct site owners to g.co/recaptcha/upgrate). Ponieważ nie jest zrobiony, nie widzę kodu, który należy wprowadzić, żeby wysłać maila. System nie pozwala wysłać maila. Proszę to naprawić, jeśli konieczne- dysponuję screenem ze strony.
  Zosia Mróz

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry W sprawie warsztatów proszę pisać do Katarzyny na adres: podkomorzyna@gmail.com Więcej informacji o warsztatach znajdzie Pani na fb strona Szkoła Rzemiosła Survivalowego Pozdrawiam Artur

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak sobie myślę że po tylu latach bytowania w lesie musisz znać jakiś sposób na komary... Warto było by się podzielić jeśli tak pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń