środa, 4 kwietnia 2018

Szkolenie bushcraftowe 7 dni w lesie - marzec 201830 marca​ zakończyliśmy pierwsze tegoroczne szkolenie bushcraftowe 7 dni w lesie. Szczęśliwi uczestnicy, pełni nowych doświadczeń, z certyfikatami szkoły rozjechali się na święta do swych domów. W męskim gronie byli ​uczestnicy ​początkujący jak i bardzo zaawansowani. Program naszego szkolenia dostosowu​​jemy za każdym razem​ do poziomu​ grupy​. Są one intensywne i na tyle ciekawe, że każdy ​znajduje coś dla siebie. Nie ​chcemy zdradzić wszystkich szczegółów, wolimy zaskoczyć miłą niespodzianką.

Wydaje się, że 7 dni to bardzo dużo. Tak i nie, ten czas szybko mija. ​Każda praca obozowa, jak np. przygotowanie drzewa na opał, zajmuje znaczną część dnia. W miarę upływu dni poprawiała się organizacja pracy i uczestnikom mniej czasu zajmowały codzienne prace (woda, opał, higiena, przygotowywanie posiłków). ​Co robili nasi kursanci przez cały pobyt w lesie? ​ Żyli w lesie łącząc ​teorie ​z​ praktyką​. Przerabiają na własnej skórze wszystkie kwestie dotyczące bytowania w lesie z minimalnym ekwipunkiem. Ze stałych rzeczy była psychologia, radzenie sobie ze stresem, działanie w pojedynkę i w grupie, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Uzdatnianie wody. Higiena w terenie. Ziołowa apteczka, czyli co zrobić gdy jej nie mamy. Gospodarowanie zapasami. Głodówka, problematyka odżywiania się w terenie pożywieniem pochodzenia naturalnego. Rozpoznawanie, zbiór i wykorzystanie dzikich roślin jadalnych. Dzikie białko (robaki). Tropienie i sprawianie zwierzyny. Kuchnia polowa i prymitywna (bez garów). Wypalanie łyżki i miski żarem. Praca siekierą, piłą i nożem oraz bez narzędzi. Zastosowanie i obróbka surowców naturalnych i tych ''znalezionych po drodze''. Krzemieniarstwo (surowce naturalne i sztuczne). Pieczeni​e​ w żarze, w dole ziemnym i z wykorzystaniem kamieni. Gliniany piec. Adaptacja do niskich temperatur. Zapewnienie komfortu termicznego ciała. Napychanie pod kurtkę liści​,​ ocieplanie butów suchą trawą :) Budowa schronień (w tym Debris hut). Jak spać przy ognisku. Nauka rozpalania ognia ​w różnych warunkach metodami prymitywnymi oraz współczesnymi. Skręcanie sznurków z naturalnych surowców. To tylko niektóre tematy. Jak ktoś zechce gapić się tylko w ogień, robić łapacz snów, lub opalać się nago, to też damy radę :)
Każde kolejne szkolenie ma nieco zmienioną formułę. Nie tylko uczestnicy, ale i my też nie możemy się nudzić :)


Wprowadziliśmy też kilka nowych elementów. Jednym z nich jest polowa sauna. Panom ten pomysł bardzo przypadł do gustu, siedzieli w niej ponad godzinę :). Po kilku dniach możliwość odświeżenia się, odprężenia i regeneracji sił jest bardzo ważna. Jak zrobi się cieplej to będą wędrówki nad pobliskie jeziorko. Robiliśmy dziegieć, pletliśmy koszyki i ćwiczyliśmy egipski łuk ogniowy z cięciwą wykonaną z wierzbowego łyka.

7 dni w lesie tylko z nożem, menażką i kocem to nie szaleństwo. Kolejne osoby udowodniły, że doskonale można sobie poradzić z tak skromnym wyposażeniem. Doświadczenie też nie jest konieczne, wszystkiego nauczymy, pokarzemy. Wełniany koc pozwalamy zabrać podczas szkoleń odbywających się w zimniejszej porze roku. Na marcowym szkoleniu temperatura w nocy spadła do -7C, a wiec ogólnie było ciepło i prawie nie padało :) Zimne noce i słoneczne dni to doskonałe warunki do pozyskiwania słodkiego soku klonowego. W kwietniu zaczynamy zbierać sok z brzozy. Z dnia na dzień przybywa zieleniny. Półprodukty na posiłki podrzucamy do kuchni. Ale to po okresie oczyszczenia :)

W naszym obozie, jak również poza nim, dużo się dzieje. Stawiamy na rozwój, powstają nowe szałasy i urządzamy obozowisko. Na początku kwietnia kolejne 7 dniowe szkolenie. Chętnych nie brakuje, ogłaszamy już terminy na wrzesień. Z pewnych względów musimy ograniczać ilość osób. Mnie ciekawi duże zainteresowanie szkoleniem płci pięknej. Od jakiegoś czasu survival z kobietami ma dla mnie osobiste znaczenie :)

To garść wiosennych informacji z naszego lasu. Będę relacjonował co się dzieje na szkoleniach i nie tylko w kolejnych wpisach.

2 komentarze:

  1. Nie działa ci formularz kontaktowy. Trzeba zmienić kod captcha, poza tym gdzie są terminy szkoleń??

    OdpowiedzUsuń
  2. Można do mnie pisać na adres: artur-bokla@wp.pl
    Terminy szkoleń ogłaszane są na fb.

    OdpowiedzUsuń