środa, 4 kwietnia 2018

Szkolenie bushcraftowe 7 dni w lesie - marzec 201830 marca​ zakończyliśmy pierwsze tegoroczne szkolenie bushcraftowe 7 dni w lesie. Szczęśliwi uczestnicy, pełni nowych doświadczeń, z certyfikatami szkoły rozjechali się na święta do swych domów. W męskim gronie byli ​uczestnicy ​początkujący jak i bardzo zaawansowani. Program naszego szkolenia dostosowu​​jemy za każdym razem​ do poziomu​ grupy​. Są one intensywne i na tyle ciekawe, że każdy ​znajduje coś dla siebie. Nie ​chcemy zdradzić wszystkich szczegółów, wolimy zaskoczyć miłą niespodzianką.

Wydaje się, że 7 dni to bardzo dużo. Tak i nie, ten czas szybko mija. ​Każda praca obozowa, jak np. przygotowanie drzewa na opał, zajmuje znaczną część dnia. W miarę upływu dni poprawiała się organizacja pracy i uczestnikom mniej czasu zajmowały codzienne prace (woda, opał, higiena, przygotowywanie posiłków). ​Co robili nasi kursanci przez cały pobyt w lesie? ​ Żyli w lesie łącząc ​teorie ​z​ praktyką​. Przerabiają na własnej skórze wszystkie kwestie dotyczące bytowania w lesie z minimalnym ekwipunkiem. Ze stałych rzeczy była psychologia, radzenie sobie ze stresem, działanie w pojedynkę i w grupie, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Uzdatnianie wody. Higiena w terenie. Ziołowa apteczka, czyli co zrobić gdy jej nie mamy. Gospodarowanie zapasami. Głodówka, problematyka odżywiania się w terenie pożywieniem pochodzenia naturalnego. Rozpoznawanie, zbiór i wykorzystanie dzikich roślin jadalnych. Dzikie białko (robaki). Tropienie i sprawianie zwierzyny. Kuchnia polowa i prymitywna (bez garów). Wypalanie łyżki i miski żarem. Praca siekierą, piłą i nożem oraz bez narzędzi. Zastosowanie i obróbka surowców naturalnych i tych ''znalezionych po drodze''. Krzemieniarstwo (surowce naturalne i sztuczne). Pieczeni​e​ w żarze, w dole ziemnym i z wykorzystaniem kamieni. Gliniany piec. Adaptacja do niskich temperatur. Zapewnienie komfortu termicznego ciała. Napychanie pod kurtkę liści​,​ ocieplanie butów suchą trawą :) Budowa schronień (w tym Debris hut). Jak spać przy ognisku. Nauka rozpalania ognia ​w różnych warunkach metodami prymitywnymi oraz współczesnymi. Skręcanie sznurków z naturalnych surowców. To tylko niektóre tematy. Jak ktoś zechce gapić się tylko w ogień, robić łapacz snów, lub opalać się nago, to też damy radę :)
Każde kolejne szkolenie ma nieco zmienioną formułę. Nie tylko uczestnicy, ale i my też nie możemy się nudzić :)


Wprowadziliśmy też kilka nowych elementów. Jednym z nich jest polowa sauna. Panom ten pomysł bardzo przypadł do gustu, siedzieli w niej ponad godzinę :). Po kilku dniach możliwość odświeżenia się, odprężenia i regeneracji sił jest bardzo ważna. Jak zrobi się cieplej to będą wędrówki nad pobliskie jeziorko. Robiliśmy dziegieć, pletliśmy koszyki i ćwiczyliśmy egipski łuk ogniowy z cięciwą wykonaną z wierzbowego łyka.

7 dni w lesie tylko z nożem, menażką i kocem to nie szaleństwo. Kolejne osoby udowodniły, że doskonale można sobie poradzić z tak skromnym wyposażeniem. Doświadczenie też nie jest konieczne, wszystkiego nauczymy, pokarzemy. Wełniany koc pozwalamy zabrać podczas szkoleń odbywających się w zimniejszej porze roku. Na marcowym szkoleniu temperatura w nocy spadła do -7C, a wiec ogólnie było ciepło i prawie nie padało :) Zimne noce i słoneczne dni to doskonałe warunki do pozyskiwania słodkiego soku klonowego. W kwietniu zaczynamy zbierać sok z brzozy. Z dnia na dzień przybywa zieleniny. Półprodukty na posiłki podrzucamy do kuchni. Ale to po okresie oczyszczenia :)

W naszym obozie, jak również poza nim, dużo się dzieje. Stawiamy na rozwój, powstają nowe szałasy i urządzamy obozowisko. Na początku kwietnia kolejne 7 dniowe szkolenie. Chętnych nie brakuje, ogłaszamy już terminy na wrzesień. Z pewnych względów musimy ograniczać ilość osób. Mnie ciekawi duże zainteresowanie szkoleniem płci pięknej. Od jakiegoś czasu survival z kobietami ma dla mnie osobiste znaczenie :)

To garść wiosennych informacji z naszego lasu. Będę relacjonował co się dzieje na szkoleniach i nie tylko w kolejnych wpisach.

3 komentarze:

 1. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You've done
  an impressive job and our entire community will be grateful
  to you.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie działa ci formularz kontaktowy. Trzeba zmienić kod captcha, poza tym gdzie są terminy szkoleń??

  OdpowiedzUsuń
 3. Można do mnie pisać na adres: artur-bokla@wp.pl
  Terminy szkoleń ogłaszane są na fb.

  OdpowiedzUsuń