poniedziałek, 13 maja 2019

Groty strzał z ceramicznego izolatora energetycznego


Moje poszukiwania zakończyły się sukcesem. Sąsiad porządkował swoją działkę i wśród sterty śmieci wypatrzyłem stare, nikomu nie potrzebne ceramiczne izolatory energetyczne. Wzbudziły moje zainteresowanie ze względu na materiał. To porcelana charakteryzująca się doskonałą łupliwością. Obrabia się ją tak samo jak krzemień i podobne można uzyskać wyroby. Porcelanowe odłupki mają bardzo ostre krawędzie.


Przekonałem się o tym, gdy przez nieuwagę zahaczyłem kciukiem o krawędź izolatora.


Z ceramicznego izolatora zrobiłem trzy groty o różnych kształtach oraz mały nóż.


Do wykonania grotów, prócz dotychczas używanego zestawu narzędzi, użyłem Ishi stick. To rodzaj takiego większego retuszera. Przetestuję, to napiszę o nim więcej.


Prócz bieżących wyrobów staram się ogarnąć to, co zrobiłem zimą i w zeszłym roku. Uzbierało się tego jakieś kilkadziesiąt grotów, noży, ostrzy siekierek itd. Zrobię zdjęcia i będę je sukcesywnie zamieszczał we wpisach na blogu.

4 komentarze:

 1. Czy posiadasz jakąś literaturę z której można było by się nauczyć takiego rzemiosła?? A może planujesz napisać jakiś poradnik? Świetny blog! Ostatnio jeden z moich ulubionych chłonięcie wiedzy idzie łatwo i przyjemnie, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam jedną starą książkę dotyczącą obróbki krzemienia, ale uważam, że jest mało przydatna. To akademicki podręcznik. Nie, nie planuję pisać na razie poradnika. Jeśli ktoś chce się nauczyć obróbki krzemienia to polecam ogólnodostępne materiały z neta. Sam często korzystam z yt. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry, jestem nowym czytelnikiem Pana bloga i już wiem, że stałym. Ogrom Pana wiedzy powala, dziękuję że chce się Pan nią dzielić. Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłem.

  OdpowiedzUsuń