poniedziałek, 1 lipca 2019

Odchudzanie obsydianowych grotów


Za kilka złociszy na jarmarku kupiłem obsydianowe groty. Grot u producenta kosztuje około 1 dolca. W naszych sklepach już jakieś 10 razy więcej. Po oprawieniu w srebro przez jubilera wartość wzrasta około 100 krotnie.
Moje groty pochodzą z Indii, przy ich wyrobie często zatrudniane są dzieci. Tania siła robocza, tani wyrób, klient kupi. Widoczna jest masowa produkcja, byle szybciej, byle tańszym kosztem. Gdyby mi przyszło kopić surowiec i wykonać podobne przedmioty, to byłoby to nieopłacalne. Kupiłem obsydianowe groty, aby je przerobić, taka mania. Atrakcyjny materiał do nauki ze względu na użyty materiał. Wybrałem groty z widocznymi ciemniejszymi paskami. Za tą cenę nie spodziewajmy się wysokiej jakości wyrobu. Staranie wykonany obsydianowy grot może kosztować powyżej 30 dolarów. Groty są grube a retusz byle jaki. Jest za to na czym ćwiczyć.


Odchudzenie obsydianowych grotów jest proste. Pierwszym etapem jest obustronne szlifowanie powierzchni. W porównaniu z krzemieniem idzie zdecydowanie szybciej.


Zmniejszamy grubość grotu i jednocześnie wyrównujemy powierzchnie. Po przetarciu krawędzi przystępujemy do powierzchniowego retuszu tak, aby w jak najmniejszym stopniu uległ zmianie kształt grotu. Dzięki odchudzaniu zyskujemy nie tylko lepszy wygląd, ale i potencjalną cenę. Wartość obsydianowego grotu wzrasta z 1 na 10 dolców. O ile nam nie pęknie podczas obróbki. Biznesu na tym nie zrobimy. Pomnożymy za to majątek własnych umiejętności.


Groty przed i po odchudzeniu

1 komentarz: