czwartek, 18 kwietnia 2019

Gwizdek z wierzbowej gałązki

Nie jeden dzieciak byłby zdziwiony widząc, jakie fajne zabawki można zrobić z kawałka patyka. Jedną z nich jest na przykład gwizdek. Do jego wykonania potrzebny jest nam scyzoryk oraz patyk.  Najczęściej wykorzystywało się do tego celu wierzbę, ale można popróbować też z innymi gatunkami drzew.  

Najlepszy okres to wiosna, wtedy kora wierzbowa jest elastyczna i pełna soków. Wtedy łatwo ją ściągnąć bez uszkodzenia. Wyszukujemy prosty 10 cm odcinek żywej gałęzi o średnicy około 1 cm, bez bocznych odrostów i wad.


Jeden koniec ścinamy pod skosem na ustnik.


Na tym samym końcu robimy nacięcie w kształcie litery ''U" przez korę i drewno pod komorę rezonansową. Szczegóły widoczne są na zdjęciach.


Na drugim końcu patyka nacinamy dokoła korę i delikatnie opukujemy tak, aby nie popękała. Kora powinna ''odejść'' od drewna.


Przytrzymujemy w palcach patyk za koniec, a dłuższą cześć próbujemy lekko obrócić wokół osi a następnie ściągnąć korę.

 
Dalej to już z górki. Powiększamy komorę rezonansową w drewnie, od jej kształtu i wielkości zależy ton gwizdka. Łączymy ustnik z komorą - ścinamy nieco wierzch gałązki aby zrobić kanalik. Następnie nasuwamy korę (warto ją przedtem zwilżyć) i gotowe, można gwizdać.


Zalety wierzbowego gwizdka: duża dostępność materiału, prosto i szybko się robi, produkt w 100% ekologiczny i biodegradowalny:) Kora niestety szybko wysycha i przestaje działać. Taka zabawka zwykle służy jeden dzień. Jak zrobić bardziej trwałe gwizdki podałem we wcześniejszych wpisach.

4 komentarze:

  1. Piękny. Takie gwizdki robił mi na wiosnę dziadek. Dawno temu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry projekt i ładne wykonanie, ale chyba zapomniałeś dodać w opisie, ze komore rezonansową należy polączyć z ustnikiem kanalikiem dostarczajacym powietrze do komory, przez zcięcie gory drewienka. Potem nasunąć kore.

    OdpowiedzUsuń
  3. O lata szczeniece juz nie wrocicie

    OdpowiedzUsuń