czwartek, 22 sierpnia 2019

Kawa z nasion kosaćca


Kawę z nasion kosaćca piłem kilkanaście lat temu. Tego lata przy spacerze nad brzegiem jeziora przypomniałem sobie o ciekawym zastosowaniu tej rośliny.

Nasiona kosaćca żółtego są bogate w kwas kawowy. Po uprażeniu i zmieleniu stanowią one doskonały substytut kawy. Kawa z nasion kosaćca znana jest od początku XIX wieku. Była popularnym w Europie zamiennikiem prawdziwej kawy, zwłaszcza w okresie niedostatków i wojen. Teraz - zostaw, bo się zatrujesz :) Śmiechem żartem, ale roślina ogólnie uznawana jest za trującą!

Kosaciec żółty pospolicie rośnie na niżu na glebach torfowych z wodą stojąca lub wolno płynącą. Pod koniec lata dojrzewają jego spłaszczone nasiona wielkości ok. 7 mm schowane w trzykomorowej podłużnej torebce nasiennej.


Właściwy okres zbioru nasion poznajemy po tym, że torebki zmieniają kolor z intensywnie zielonego na żółty, niekiedy do czarnego. Nie zaszkodzi, jeśli po zbiorze zostawimy je na kilka dni do wysuszenia. Z torebki wydobywamy nasiona i zostawiamy tylko te zdrowe, dobrze dojrzałe koloru jasno brązowego.


Nie wiem, co one zawierają, ale faktem jest, że lubią je robaczki. I to nie byle jakie robaczki a śpiewające :) Odkryłem to przypadkowo, gdy przystawiłem ucho do miski w której wylądowały nasiona razem z kilkoma robaczkami.


Piski jakie usłyszałem są całkiem podobne do tych, jakie ludzie rano wydają gdy się im dla żartu kawę schowa :) Także, nie tylko my lubimy kawę :)

Nasiona suszymy a następnie prażymy. Zapach unoszący się podczas tej czynności jest wspaniały. Jeśli ktoś obcy w tym czasie wejdzie do domu to uzna, że mamy własną palarnię kawy :) Nasiona trzeba dobrze uprażyć.


Po zmieleniu kawę przesiewamy i przesypujemy do szczelnego pojemnika, aby móc ją przechować.


Parzymy tak samo jak prawdziwą kawę. Zdecydowanie jeden z najlepszych zamienników kawy wyróżniający się aromatem i smakiem zbliżonym do prawdziwej kawy oraz rzeczywiście zawierającym kwas kawowy. Jest to nie tylko moja opinia. Piękny zapach oraz smak, bez goryczki i innych dziwnych, obcych smaków, które znamy z bardziej popularnych substytutów. Zarówno pod względem powszechności występowania rośliny, wydajności zbioru jak i czasu poświęconego na przygotowanie kawy nasiona kosaćca wypadają bardzo korzystnie. To co, przerwa na kawę? ;)

6 komentarzy:

 1. Fantastyczny smak i zapach prawdziwej kawy. Na drugi rok robię zapas nasion! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakiś czas temu (był to maj, a więc kwiatów irys jeszcze nie wykształcił. pomyliłem go z pałką wodną. Występowanie i wygląd dla początkującego podobne. Nazrywałem kłączy i upiekłem na ognisku. Smak mega gorzki i podobno trujący. Plułem przez godzinę :P

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy kosaciec żółty nie jest przypadkiem pod ochroną?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy rosnący dziko, czy też są uprawiane w ogródkach? Można foto kwitnącej rośliny?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja robiłem z dziko rosnącego, ale są też uprawiane w przydomowych ogródkach. Nie mam zdjęcia kwitnącego okazu.

  OdpowiedzUsuń