czwartek, 3 stycznia 2013

Podstawka do łuku ogniowego i świdra z płyty wiórowej i HDF

Spokojnie, to nie pomyłka, będzie wprawdzie o materiałach budowlanych, ale w nieco inny sposób. Temat łuku ogniowego z nietypowych materiałów spodobał mi się, więc ciąg dalszy wariacji :)

Po łuku ogniowym przyszła kolej na świder ręczny. Podstawka z płyty wiórowej, taka sama jak w łuku tyle, że bez okleiny i świder z konyzy. Zdrowo się napociłem by uzyskać żar, za 2 podejściem, przy maksymalnym docisku. Zastosowanie świdra o mniejszej średnicy nie było możliwe, przy tak dużym docisku uległby złamaniu.

Nie pamiętam jak do tego doszło, może to objawy choroby, w każdym bądź razie jakaś wewnętrzna siła kazała mi sprawdzić jeszcze panel podłogowy. Tutaj też wesoło nie było :)
Płyta HDF, czyli nasz panel podłogowy to wyrób drewnopochodny, powyżej 90 % drewna, ale po przełamaniu nie za bardzo przypomina drewno. Odpady są roztarte na włókna, trochę żywicy, sprasowane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem, na powierzchni twardy laminat.

Płyta jest dość twarda, większym jednak problemem była grubość, tylko 6 mm !
Nożem zrobiłem płytkie zagłębienie na brzegu płyty pod lipowy świder. Pod płytę podłożyłem dodatkowo dwa wąskie odpadki panela, co zwiększyło wysokość, to było niezbędne by pył drzewny mógł się zbierać w wycięciu gniazda. Bez tego pył rozpraszał się dokoła gniazda nie tworząc skupienia - jest to widoczne na zdjęciu. Żar uzyskałem również przy maksymalnym docisku i obrotach.

Jest takie założenie, że w metodach niecenia ognia wykorzystujących tarcie (łuk ogniowy, świder ręczny) należy dobierać materiał o zbliżonej twardości. A więc podstawkę i świder wykonujemy z tego samego drewna, ewentualnie innego, ale o podobnej twardości, skuteczność takiego rozwiązania jest największa. Można uzyskać żar stosując zarówno bardzo twardą podkładkę a świder z miękkiego drewna, jak też odwrotnie, miękka podkładka a świder z twardego drewna, jest to jednak znacznie trudniejsze.
Na tych właśnie dwóch przykładach, potwierdziłem, że nawet przy znacznej różnicy twardości można uzyskać żar. Płyta wiórowa i panel podłogowy mają dużo większą twardość niż zastosowane do nich świdry. W obu przypadkach ścieraniu ulega praktycznie tylko świder, którego mniejszą długość łatwo było dostrzec. Gniazdo w podkładce uległo zwęgleniu i tylko bardzo nieznacznie się pogłębiło. Zestawy uważam za trudne, taka wersja hardcorowa świdra i łuku, raczej dla nabrania doświadczenia, treningu i zabawy.

Niektórzy uważają, że takie doświadczenia nie mają sensu. Wprost przeciwnie, potwierdzają starą prawdę, najważniejsze są umiejętności a nie materiał czy sprzęt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz